Dünya Saati

Basın Bültenleri

WWF’in Dünya Saati etkinliğinde ışıklar iklim için kapatıldı

Tüm dünyada yüzlerce kentte milyonlarca insan ve anıtsal yapı iklim değişikliğine dikkat çekmek için ışıklarını bir saatliğine kapattı. Tüm dünyada 10. kez hayata geçirilen etkinliğe Türkiye’den tarihi yapılar, belediyeler, üniversiteler ve spor kulüpleri büyük destek verdi.

WWF’in iklim değişikliğine dikkat çekmek için tüm dünyada düzenlediği Dünya Saati etkinliği 25 Mart saat 20.30-21.30 arasında gerçekleşti. Edirne’deki Selimiye Cami’nden Paris’teki Eyfel Kulesi’ne, İtalya’daki Kolezyum’dan, Mısır’daki piramitlere kadar yüzlerce anıtsal yapı ışıklarını iklim için kapattı.

Türkiye’de Nasıl Geçti?

Dünya Saati etkinliğine bu yıl da Türkiye’den çok sayıda kurum katıldı. İstanbul’daki boğaz köprüleri, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Anadolu ve Rumeli Hisarı, Antalya’nın sembollerinden Yivli Minare, İzmir Saat Kulesi, Çanakkale’deki Truva Atı, Kapadokya’daki Uçhisar Kalesi, Sultanahmet Cami ve Eskişehir’deki Masal Şatosu bu yıl Dünya Saati’nde ışıklarını iklim için kapatan yapılar arasındaydı.

WWF-Türkiye’nin düzenlediği Dünya Saati bu yıl iklim değişikliğinin tehdit ettiği Akdeniz ormanlarını da gündeme taşıdı. Akdeniz ormanlarının iklim değişikliğine uyumu için bir proje yürüten WWF-Türkiye, Haluk Levent’in yeniden yorumladığı ‘Akdeniz Akşamları’ şarkısıyla herkesi projeye destek olmaya çağırdı. Akdeniz ormanlarını koruma projesine katılanlardan 8486’ya mesaj atarak 10 TL tutarında bağış yapmaları istendi. Bağış kampanyası Dünya Saati’ni takip eden hafta boyunca devam edecek.

Bu yıl spor kulüpleri de destek verdi

Bu yıl ilk defa spor kulüplerinin de desteğini alan kampanya kapsamında Beşiktaş JK Vodafone Arena, Galatasaray Türk Telekom Arena, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi ve Bursaspor Timsah Arena da iklim değişikliğine dur demek için ışıklarını kapattı. Dünya Saati’ne bu yıl üniversitelerden de önemli bir destek geldi. ODTÜ, Bilkent, Karadeniz Teknik ve Kadir Has gibi birçok üniversite Dünya Saati’ne katıldı ve bünyesindeki öğrencilere kampanyayı duyurdu.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli “Dünya Saati, her yıl milyonları bir araya getiren dünyanın en büyük çevre hareketlerinden biri. Yaşamımızı tehdit eden iklim değişikliği konusunda bireyleri, iş dünyasını ve kamu kuruluşlarını harekete geçmeye çağırıyor. İklim değişikliğinin en çok etkileyeceği yerlerden biri Akdeniz Havzası olduğu için bu yıl Dünya Saati’nde Akdeniz ormanlarına dikkat çektik. Herkesi bize ve Akdeniz ormanlarında yaptığımız çalışmalara destek olmaya çağırdık. Yüzlerce kurum ve birey çözüm için cesaretini, kararlılığını ve birlikteliğini ortaya koydu. Sembolik bir hareket olarak başlayan Dünya Saati artık hayatımızda bir saatin ötesinde etki yaratacak değişimlere adım attığımız bir gün. Ülkemizden Dünya Saati’ne katılan tüm bireylerin ve kurumların gösterdiği duyarlılığa teşekkür ederim. Birlikte her şeyin mümkün olduğunu bir kez daha gördük” dedi.

Haluk Levent’in yeniden yorumladığı Akdeniz Akşamları şarkısı

25 Mart 2017 akşamı ışıklarını kapatan anıtsal yapılar
Ayasofya Müzesi
Beykoz Kasrı
Beylerbeyi Cami
Beylerbeyi Sarayı
Dolmabahçe Cami
Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi
Galata Kulesi
Ihlamur Kasırları
İstanbul 1. ve 2. köprü
İzmir Saat Kulesi
Kurşunlu Külliyesi
Küçüksu kasrı
Masal Şatosu
Nur-u Osmaniye Cami
Ortaköy Cami
Peri Bacaları
Anadolu Hisarı
Rumeli Hisarı
Selimiye Cami
Sultanahmet Cami
Süleymaniye Cami
Topkapı Sarayı
Truva Atı ve Saat Kulesi
Üsküdar Mihrimah Sultan Cami
Yedikule Hisarı
Yeni Cami
Yıldız-Şale Sarayı
Yivli Minare

Üniversiteler
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
Beykoz Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
Galatasaray Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi
İstanbul Bilgi Üniversitesi
İstanbul Rumeli Üniversitesi
Kadir Has Üniversitesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi
KTO Karatay Üniversitesi
Nişantaşı Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
T.C. İstanbul Ticaret Üniversitesi
Yaşar Üniversitesi
Yeditepe Üniversitesi
Yeni Yüzyıl Üniversitesi

Spor kulüpleri
Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Vodafone Arena
Galatasaray Spor Kulübü, Türk Telekom Arena
Fenerbahçe Spor Kulübü, Ülker Stadyumu Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi
Bursa Spor Kulübü, Timsah Arena