Dünya Saati

Blog & Haberler

31 Ocak 2018

Dünyaya Bağlanmak İçin 5 Adım!

Dünya Saati 2019 hızla yaklaşıyor (6 Nisan Cumartesi 20.30’da). Bu yıl Dünya Saati, gezegenimizle daha güçlü bağlar kurmamıza yardımcı olacak. Her geçen gün, Dünya’nın dört bir yanındaki şehirlerde yaşayan insan popülasyonu artıyor. Şehirde yaşarken, yaban hayatı ve çevreyle bağlantı kurmanın zor olduğunu düşünebilirsin ama bunun düşündüğün kadar zor olmadığını söyleyebiliriz :)

Şehirde yaşayanlardan olabilir veya dünyamız için daha iyi bir gelecek dileyenlerden olabilirsin, dünyaya bağlanmak istiyorsan sana 5 adım önerebiliriz.

  1. Atığını azalt

 

© Global Warming Images / WWF

İster yoğun bir iş günü sırasında dışarıdan aldığın kahvenin bardağı olsun, ister alışveriş yaptığın sırada kullandığın poşet, tek kullanımlık materyallerin hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Fakat, tek kullanımlık ürünler çevre kirliliğini arttırıyor. Örneğin, plastik, geri dönüşüm kutularına atılmadığında, okyanuslara karışıyor ve deniz yaşamını tehlikeye atıyor :( Bu durumda, en kolay çözüm ise tek kullanımlık ürün kullanımından vazgeçip, atığını azaltmak! :D Gün boyunca tekrar doldurabileceğin su matarası edinebilir, alışverişlerin sırasında kanvas çantalar kullanabilir veya yemek siparişi verdiğinde plastik çatal bıçağa, plastik pipete hayır diyebilirsin. Başka bir çözüm ise kendi yiyeceklerini evde hazırlamak ve tekrar kullanılabilir kaplarda taşımak! :( Bu çözüm, hem senin hem de çevre için daha sağlıklı. Ayrıca, ev temizliğinde kağıt havlu kullanmak yerine, eskimiş ve giyilemeyecek haldeki t- shirtlerini kullanabilirsin. Tek kullanımlık pil yerine şarj edilebilir pil tercih edebilir, yeni bir elektronik alışverişi yapmadan önce “Gerçekten ihtiyacım var mı ?” diye düşünebilirsin.

Atığını azalttıktan sonra ikinci adımın ise daha çok geri dönüştürmek olabilir. Kağıt çöplerinin, plastik ve cam şişelerinin, aluminyum ve metal kutularının, kullanmadığın elektronik aletlerinin ve biten pillerinin geri dönüştürülmesini sağlayabilirsin. Cep telefonunda bulunan plastik ve metalin %90’ının yeni ürünlerde kullanılabildiğini biliyor muydun? Elektronik atıkların geri dönüşümü için belediyenle iletişime geçebilir; kağıt, plastik, metal, cam ürünler ve piller için geri dönüşüm kutularını kullanabilirsin.

  1. Bitki yetiştir

 © Martin Harvey / WWF

Bitki yetiştirmenin iyileştirici bir yönü var. Çiçekler, yüksek binalar ve gri kaldırımlar arasında bir renk patlaması yaratıyor! ;) Eğer şehirde yaşıyorsan ve bir evcil hayvana bakmak için çok meşgulsen, çiçekler ve bitkiler harika alternatifler! :D Bitkiler çoğunlukla hayvanlardan daha az bakım gerektirir! Örneğin, sukulentlerin bakımı köpeklerden, hatta güllerden ve orkidelerden daha kolay.

Not: Bazı bitkiler barış ve meditasyon ile ilişkilidir; örneğin, bonzai ağacı zen ve huzur simgesi olarak görülür. Küçük de olsa bir yerin, hatta balkonun varsa, kendi bahçeni yaratabilirsin. Zor bir iş gününün ardından dinlenebileceğin huzurlu bir cennetin olur.

Ancak büyüyen bitkilerin hakkındaki en iyi şey, bitkilerinin doğanın bir parçası olmasıdır  Bitkilerine bakarken bizi çevreleyen inanılmaz doğayla daha derin bir bağ kurmaya başlarsın.

  1. Hafta sonu doğa yürüyüşüne çık

© Hartmut Jungius / WWF

Bahçe işleriyle ilgili biri değilsen, endişelenmene gerek yok – bunun yerine doğa yürüyüşüne çıkabilir ve çevrendeki güzelliklerin tadını çıkarabilirsin. Aile ve arkadaşlarınla, bir parka gidebilir, bir patika keşfedebilir veya bir milli parkta maceraya çıkabilirsin!

Ağaçların arasından yürümenin ve doğayı kucaklamanın rahatlatıcı bir yönü var. Zamanını günlük hayatından kopmak için kullan, ağaçlar ve etrafındaki doğayla bağ kur. Hatta bir ağaca sarıl, ellerinle ona hassasça temas et. Ya da sahil boyunca yürüyorsan, ayak parmaklarının arasındaki kumu hisset ve kıyıya doğru dalgaların çarpmasını dinle. Dağlarda isen, taze soğuk havayı içine çek ve çevrendeki muhteşem görüntüye bak!

Doğa çok güzel ve bizi çevreliyor. Kalabalık bir metropolde bile, doğayı bulmak imkansız değil. Bu hafta sonu biraz zaman ayır ve keşfedebileceğin şeylere bir göz at. :)

  1. Kompost Yap

© Global Warming Images / WWF

“Doğada atık yoktur” denir ama niye olduğunu hiç düşündün mü ? Çünkü doğanın mükemmel döngüsünde, bulunduğu yerde bırakılan organik atıklar ayrışarak besin maddeleri  olarak toprağa geri döner. Milyonlarca mikroskobik canlı, nam-ı diğer mikroorganizmalar, ev ve bahçe atıkları da dahil olmak üzere organik atıklardan beslenir. Bunları zaman içinde parçalayarak, komposta, yani zengin bir toprak düzenleyiciye dönüştürür. Kompost, toprakların yapısını iyileştirip, su tutma kapasitesini ve hatta sağlığını artırır! :)

Saymakla bitmeyecek faydalarının yanısıra organik atıklarını kompostlamanın bir diğer yararı ise katı atık depolama sahalarının yükünü azaltmaktır.  Hatta çöplerinin bu sahalara taşınması sırasında oluşan enerji kayıpları ve sonrasında oluşabilecek emisyonları önlemektir. Çöp olarak baktığın atıklara doğada olduğu gibi potansiyel birer kaynak olarak bakarak doğaya katkıda bulunabilirsin. :)

  1. Dünyamız için bugün harekete geç!

© Jürgen Freund / WWF

İster plajları temizlemek için bir etkinlik düzenle, ister etrafındaki insanları geri dönüşüm konusunda teşvik et, ister dünyamızı korumaya yardım etmek için bir dilekçe imzala, kendi evinden bile doğaya bağlanabilirsin! Gezegenimizin geleceğini korumak bizim elimizde ve bu yolculuğa başlamak için #DünyayaBağlan’mak ve dünyanın bizim için yaptıklarını takdir etmekten daha iyi bir yol yok.

Her bireyin dünyamız ve biyoçeşitliliği için olumlu değişimler yaratma gücüne sahip olduğuna inanıyoruz. Toplu olarak eylemlerimiz gerçek etkiler yaratıyor! Sen de Dünya Saati 2019’a katılarak başla ;) 6 Nisan Cumartesi günü saat 20.30’da görüşmek üzere!