Dünya Saati

Blog & Haberler

DÜNYA SAATİ’NDE IŞIKLARINI KAPATACAKLARA 10 ÖNERİ

WWF’in 2007’den bu yana her yıl düzenlediği "Dünya Saati" kampanyası bu sene 24 Mart Cumartesi gecesi gerçekleşti. Dünyadaki birçok anıtsal yapı, kurum binası ve evlerin ışıkları, 24 Mart 20.30-21.30 saatleri arasında bir saatliğine iklim değişikliğine dikkat çekmek için kapatıldı.

İlk defa 2007 yılında Avustralya’nın Sidney kentinde gerçekleştirilen Dünya Saati etkinliğinde, 2017’de 187 ülke ve bölge yer aldı ve 3000’den fazla kurum ışıklarını söndürdü. Ayrıca Türkiye’den de Boğaz Köprüleri, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Milli Saraylar, Galata Kulesi ve Efes Antik Kenti gibi tarihi yapı ve mekânların yanı sıra, Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe ve Galatasaray spor kulüpleri de stadyum ışıklarını kapattı.

Bireylerin de evlerinde ışıkları kapatarak destek verdiği etkinliğe her yıl milyonlarca insan katılıyor. Bu yıl Dünya Saati'ne katılacaklara hazırladığımız 10 öneriyi aşağıda bulabilirsiniz. #DünyaSaati dunyasaati.org

1.Işığını kapatacak anıtları gezin ve ışıklarını kapatmalarına şahit olun.

Sıcaklık, deniz kaplumbağasının yaşamının her aşamasında belirleyici bir rol oynar. Deniz kaplumbağalarının cinsiyetini, kuma gömülü yumurtaların kuluçka sıcaklıkları belirler. Sıcaklıktaki küçük bir artış, bu cinsiyetlerin birbirine oranını çok ciddi etkileyebilir. Bu da üreme olasılığını azaltabilir. Ayrıca deniz seviyesinin iklim değişikliğine bağlı yükselmesi de yumurtlama kumsallarını tehdit ediyor.

2. Gezegenimizden ilham alın ve en sevdiğiniz doğa belgeselini izleyin.

Toy, Türkiye kültürü ile özdeşleşmiş kocaman bir kuştur. Ülkemizde İç Anadolu ve Doğu Anadolu bozkırlarında ve tarım arazilerinde görünür. Ancak kaçak avcılık ve yaşam alanlarının bozulması nedeniyle sayıları azalıyor ve hatta sayıları şimdiden öyle az ki, Anadolu’da toy gören bir kuş gözlemcisi kendini şanslı sayıyor. Toylar iklim değişikliğine bağlı aşırı yağışlardan etkileniyor, çünkü aşırı yağışlar yuva kayıplarına neden olabiliyor. Yuva kayıpları nedeniyle yeni yavrular da ne yazık ki yok oluyor.

3.Karanlıkta sessiz sinema oynayın.

Nesli kritik tehlike altında olan bu balık Dünya’da sadece Türkiye’de, Acı Göl’de yaşar. İklim değişikliği nedeniyle yağışların azalması ve göldeki suyun aşırı buharlaşması türün geleceğini tehdit ediyor.

4.Yakınlarınız için doğayla ilgili sorular hazırlayın ve bilgi yarışması düzenleyin. Doğal yaşam hakkında neler bildiğinizi keşfedin.

Marmaris semenderi Türkiye’ye endemik bir tür ve dünyada sadece Muğla’da yaşıyor. Marmaris Semenderi’nin doğal yaşam alanı Akdeniz’deki çam ormanlarıdır. Akdeniz ormanlarında iklim değişikliğine bağlı çıkan yangınlar ve orman toprağının kuraklık nedeniyle verimsizleşmesi, bu türün yaşam alanını tehdit ediyor.

5.Karanlıkta kuş seslerini dinleyin.

Sibirya Kazı aslında bir Arktik Avrupa kuşudur, ülkemize kış göçmeni olarak gelir ve nadir görülür. Ayrıca, Sibirya Kazı tundralarda yaşayan bir türdür ve küresel iklim değişikliğinin tundralara etkisi bu türü de doğrudan etkiliyor. Tundralardaki sıcaklığın iklim değişikliğine bağlı artışı, bu artış küçücük bile olsa, bu türü yaşam alanlarını terk etmeye zorluyor.

6.Dışarı çıkıp yıldızları izleyin, sahilde yürüyün.

Dünya’da sadece Türkiye’de, Eğirdir Gölü’nde yaşayan bu tür, göle bırakılan istilacı türler ve aşırı avlanma nedeniyle tehlike altında. Ancak iklim değişikliğine bağlı yağış dengesizliği de türün yaşam alanını tehdit ediyor. Yağış dengesizliği nedeniyle türün yumurtaları ve yavruları gelişemiyor.

7.Arkadaşlarınızla bir kitap kulübü düzenleyin, mum ışığında birbirinize son okuduklarınızı anlatın.

Adından anlaşılacağı üzere, Karaman’a endemik bir tür olan bu çekirge, iklim değişikliğine bağlı yaşam alanı kaybı nedeniyle tehlike altında. Tarım arazisi açmak için tahrip edilen doğal alanlar da yaşam alanı kaybını hızlandırıyor.

8.Doğadan esinlendiğiniz bir şiir yazın.

Avrupa yılan balığı, hayat döngüsü göçe bağlı olan bir tür. Meksika körfezinden yola çıkıyor, Atlantik okyanusunu geçerek Akdeniz ve Ege denizine bağlı havzalara geliyor ve burada yumurtluyor. Üremek için bunca yol kat eden bu tür, iklim değişikliğinin okyanus su sıcaklığına ve akıntılarına etkisi nedeniyle kritik tehlike altında.

9.Doğayla uyum içinde yaşamak adına bir söz verin! (Daha az et yemek, daha az plastik şişe ve poşet kullanmak, daha az uçağa binmek, daha az kağıt kullanmak…)

Bu güzel böcek Türkiye’nin güneyindeki nehirler, göller ve diğer sulak alanlarda yaşıyor. İklim değişikliği nedeniyle bu türün yaşadığı sulak alanlar kuruma tehlikesi altında. Yaşam alanı kaybı tehlikesi, Türk Kırmızısı Kız Böceği’ni de kritik tehlike altına sokuyor.

10.Mum ışığında fotoğraf, video ve boomerangınızı çekip #DünyaSaati etiketiyle sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. WWF-Türkiye’nin sosyal medya hesaplarını etiketlemeyi unutmayın.

Küresel iklim değişikliğinin nedeni olmalarına rağmen insanlar da iklim değişikliğinin kurbanı olacak. Çevre koşulları değişecek ve sağlıklarının toplumsal ve çevresel belirleyicilerini (temiz hava, temiz içme suyu, yeterli miktarda besin ve barınma güvenliği) etkileyecek.

11. Bonus: “Karanlıkta Yapılacak 60 Şey” listemize göz atın, size uygun olanı seçin.